A jsou z nás lyžaři…

V termínu 7. – 12. ledna absolvovali žáci sedmého ročníku lyžařský kurz na Trojáku. Začal docela dobrodružně. Po příjezdu se rapidně zhoršilo počasí a k nízkým teplotám se přidalo sněžení a silný vítr. Po ubytování na chatě TON Tesák začala vichřice, která polámala a vyvrátila stromy v lese, ale také na příjezdových cestách a my jsme zde zůstali uvězněni. Několik hodin jsme dokonce byli bez elektřiny a při večeři si děti do polévky svítily čelovkami. Naskytla se skvělá příležitost pro hru na schovávanou a tou jsme první den ukončili. Po probuzení na nás nečekaly dobré zprávy – cesta stále nebyla průjezdná. Truchlit jsme však nemuseli, protože nebyly vhodné podmínky pro lyžařský výcvik. Nelenili jsme a po přednášce o bezpečném pobytu na horách jsme vyrazili na běžky v okolí chaty. Nakonec se postup ukázal jako velmi užitečný. Naučili jsme se základům, které se nám hodily v dalších dnech. Vyzkoušeli jsme si, jak lyže nosit, obouvat, ale také odšlapávání, otáčení a brždění. Odpoledne jsme uspořádali závod v běhu na lyžích. Mákli jsme si a dost se také v některých momentech pobavili. V úterý jsme se konečně dočkali. Hned po snídani jsme vyrazili na svah a užívali si sice mrazivého, ale krásného slunečného počasí. Sjezdovka byla upravená, okolí lyžařského areálu bylo zasypané sněhem. V dalších dnech jsme lyžovali jako o závod a závody jsme také ve čtvrtek odpoledne pro děti připravili. Jelikož si všichni velmi rychle osvojili nové dovednosti, žáci podávali skvělé výkony. Večery jsme trávili společně přednáškami a společenskými večery. Ve čtvrtek se kluci a holky zahalili do masek a proběhl tradiční karneval, při kterém došlo také k vyhlášení všech výsledků. Vyhlašovali se nejrychlejší lyžaři, běžkaři, nejkrásnější masky, ale také největší „bordeláři“.

Věříme, že ve všech zůstala spousta zážitků a nemůžeme se dočkat dalšího kurzu.

Napsal Mgr. Ondřej Machala