Čtvrťáci v Moravském krasu

Na konci měsíce května čekal naše čtvrťáky výlet do Moravského krasu. Po úspěšném startu od školy jsme se za dvě hodinky ocitli v úplně jiném prostředí než jsme byli zvyklí. Všude kolem nás byly lesy, kopečky, skály – no prostě jedním slovem kráááása. Autobus nás vysadil u Skalního mlýna a odtud nás čekalo celodenní putování spojené s prohlídkou Punkevních jeskyní, pluli jsme na lodičkách po ponorné řece Punkvě a dozvěděli jsme se, jak propast Macocha ke svému jménu přišla. Zjistili jsme, jak vzniká vápenec a dozvěděli jsme se, které krápníky se nazývají stalagmity, stalaktity či stalagnáty. 

Po prohlídce Punkevních jeskyní jsme vyjeli kabinkovou lanovkou na Horní můstek propasti Macocha, odkud nás čekala 2 km túra k prohlídce Kateřinských jeskyní, kde byla naše poslední zastávka před cestou domů. 

Na závěr pár zajímavostí z našeho výletu do Moravského krasu: 

  • hloubka propasti Macocha je 138 m 
  • v Moravském krasu se nachází více jak tisíc jeskyní 
  • v Kateřinských jeskyní ročně přezimuje 300 netopýrů (každým rokem jich přibývá) a v Punkevních asi 3 000 
  • celoroční teplota v jeskyních je 6-8 st. C Napsaly Mgr. Eva Kubišová, Mgr. Magda Frolcová