Deváťáci v Praze

     Koncem května 22. 5. až 23. 5. 2019 se žáci 9. ročníku zúčastnili exkurze do Prahy. Naplánovali jsme prohlídku hlavních historických částí města a další zajímavosti. Vyrazili jsme ve středu v brzkých ranních hodinách a kolem půl deváté jsme vystupovali v Praze na Hlavním nádraží.
     Po ubytování v tiché lokalitě a příjemném zařízení jsme se vrátili do centra města a začali s prohlídkou. Počasí bylo první den zamračené a poprchávalo, ale přesto jsme podle plánu prošli nejprve Malou Stranu a Kampu kolem Čertovky a vyjeli jsme lanovkou na Petřín. Tam jsme vystoupili na rozhlednu a navštívili zrcadlové bludiště. Po občerstvení jsme Petřín opustili a kolem Hladové zdi jsme se vypravili k Pražskému hradu. Tady jsme si prohlédli dominantu Hradu – Katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha, Vladislavský sál a další přístupná místa paláce. Pokračovali jsme prohlídkou Zlaté uličky a Nerudovou ulicí jsme pak sestoupili dolů ke Karlovu mostu a okolí. První den byl pomalu za námi a po večeři jsme se dostali zpět na ubytovnu, abychom si po náročném dnu odpočinuli.
      Druhý den se začalo víc ukazovat sluníčko a my jsme po snídani vyrazili na Vyšehrad, kde jsme zhlédli krásnou baziliku sv. Petra a Pavla a také hřbitov s ostatky slavných osobností jako byli např. Božena Němcová, Jan Neruda, Karel Čapek, Bedřich Smetana a mnoho dalších.
     Dál jsme dorazili metrem zpět do centra a dostali jsme se na Staroměstské náměstí právě včas, abychom viděli, jak ve 13.00 hodin odbíjí orloj. Potom jsme pokračovali do Židovského muzea s prohlídkou židovského města, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí. Po této prohlídce jsme šli na Národní třídu k Národnímu divadlu a poté na procházku po Václavském náměstí. Navečer jsme už byli hodně unavení, a proto jsme si odpočinuli a povečeřeli ve městě.
    Takto posílení jsme vyrazili ještě na prohlídku večerní Prahy. Naskytly se nám opravdu krásné pohledy na historické centrum města z hradeb a potom i od Karlova mostu. Před půlnocí jsme se vrátili do penzionu a konečně si mohli odpočinout.
     Poslední den jsme věnovali návštěvě Technického muzea, která zabrala skoro celé dopoledne a stále by ještě bylo co obdivovat, a po obědě jsme se vydali pro sbalené věci do místa ubytování a pomalu jsme se chystali k odjezdu. V 17.09 hodin v pátek jsme v plném počtu a spokojeni odjížděli z Prahy směrem na Staré Město. I tato poslední část exkurze proběhla bez problémů a kolem půl deváté jsme všichni šťastně dorazili domů.
    Poznávací výlet do hlavního města se vydařil. Nenechali jsme se odradit deštíkem, náročností, ani únavou a exkurze proběhla téměř přesně podle plánu. Žáci si prohlédli významná místa vztahující se k naší historii, národu a kultuře a mnohá místa s uznáním obdivovali. Mohou tak mít na závěr školní docházky zážitek na celý život.

Napsala Mgr. Romana Ryšková