Zájezd do koncentračního tábora Osvětim-Březinka

V úterý 28.února jsme v brzkých ranních hodinách plni očekávání vyrazili s žáky 9. tříd směr Polsko, kde na nás čekal výukový program s názvem Osvětim – svědomí lidstva.

Dopolední program byl zaměřen na komentovanou prohlídku muzea holocaustu v Osvětimi-Auschwitz a následně v Březince-Birkenau. V Osvětimi a jeho okolí vybudovali nacisté během druhé světové války táborový komplex, kde zemřelo více než milion převážně židovských vězňů.

V Osvětimi panovalo pravé zimní počasí, do tábora jsme se vydali vstupní branou s nápisem „Arbeit macht frei“, poté jsme dostali sluchátka a spolu s průvodcem jsme procházeli jednotlivými budovami tábora. Navštívili jsme obytné bloky, kde jsme slyšeli o životě vězňů, o transportech do tábora, o selekci a denním režimu.

Po prohlídce muzea v Osvětimi jsme se přesunuli do druhého tábora Březinka.

Pro všechny to byl velmi silný zážitek.

Napsala Mgr. Monika Křížková