Zájezd do Osvětimi

Čtvrtá hodina ranní 28. března 2022. Zájezdový autobus před školou – plný deváťáků i několika osmáků. Směr Polsko – Osvětim. Po dvou letech se mohla tato zahraniční exkurze spojená s učivem dějepisu o druhé světové válce uskutečnit. I když zrovna v době konfliktu na Ukrajině a migrační vlny uprchlíků. Pocity z prohlídky nechvalně známých nacistických koncentračních táborů tím tedy mohly být umocněny…

Čtyřhodinovou cestu k první části programu s názvem Svědomí lidstva ve Státním muzeu v Osvětimi (Auschwitz) většina účastníků prospala, ale chladný vzduch při procházení areálu bývalých polských kasáren, obehnaného rezavými ostnatými dráty, je probudil. Návštěva několika budov (bloků) s místním česky hovořícím průvodcem přinesla pohled do zasklených vitrín s věcmi, které si tenkrát lidé převážně židovského původu přivezli během transportu do táborů – boty, oblečení, brýle, protézy končetin a jiné ortopedické pomůcky, nádobí apod. Netušili, že většina z nich nepřežije v táboře déle než několik týdnů, maximálně měsíců.

Hlucká výprava se pak poté, co prošla bývalou plynovou komorou a krematoriem, přesunula o několik kilometrů dále do druhého koncentračního tábora Březinka (Birkenau). Ten už Němci postavili sami – jednoduché cihlové nebo i dřevěné baráky, v nichž kromě kamen byly pouze třípatrové palandy pro přespávání lidí, kteří v okolí pracovali od rána do večera, než většinou zemřeli hladem, vyčerpáním či zvůlí nacistických „zvířat“. Exkurzi zakončil nákup suvenýrů v místním obchůdku a cesta zpět domů. Stručné shrnutí: silný prožitek!

Napsal Mgr. Miloš Barták